
Wilson Combat EDCXCPR9 1911 EDC X9 9mm Luger 4″ 15+1 Black Black G10 Grip with L
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Wilson Combat’s EDC X9 is an everyday carry, 1911 with match-grade accuracy, superior ergonomics, and concealability with modern service pistol capacity and reliability. It is a hybrid of Wilson’s EDC 9 1911 slide assembly with a high-capacity X-frame. The slide assembly features ERS “Enhanced Reliability System”. The ERS is tailored to the varying power level of 9mm ammunition and maintains impressive reliability in all conditions. Other features include a Tri-Top slide profile with user-replaceable front sight, rear tactical adjustable battlesight, single lug tapered cone match-grade barrel, and a rugged, user-serviceable external extractor. The screwless, X-frame is machined from T6-7075 aluminum and accepts a high capacity magazine with a grip that is smaller in circumference than a standard 1911 while retaining traditional 1911 controls. It uses hammer spring tension to keep the aggressive traction Wilson/VZ G-10 starburst pattern grips securely in place. The X-frame also features a small backstrap and medium trigger pad. The front and back strap are machined with the Wilson Combat X-Tac tread pattern which provides a tactile but nonabrasive grip. Included are two 15-round magazines. This model has an accessory rail.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Safety: | Manual |
| Grips: | Black G10 |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front |
| Weight: | 35.4 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Aluminum |
| Barrel Type: | Fluted |
| Slide Description: | Black Stainless Steel |
| Sight Style: | Fiber Optic |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
