
Taurus 192015117 92 9mm Luger 5″ 17+1 Black Anodized Frame w/Rail Matte Black S
UPC:
725327600527
SKU:
13585
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Taurus 92 pistol was created to improve on the Beretta design. The specially-designed drop hammer-forged ordnance-grade alloy frame won’t crack or allow the slide to come off, and a three-position frame-mounted ambidextrous safety allows for a classic SA “cocked-and-locked” mode and also functions as a DA decocking lever. The Taurus 92 also features a loaded chamber indicator, the Taurus Security System, a Picatinny rail, and fixed 3-Dot sights.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 17+1 |
| Safety: | Ambidextrous |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed Front, Adjustable Rear |
| Weight: | 34 oz |
| Frame Finish: | Black Anodized |
| Frame Material: | Aluminum |
| Slide Description: | Matte Black Steel |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
