
Springfield Armory PI9209LCA 1911 EMP *CA Compliant 9mm Luger 3″ 9+1 Black Hardc
UPC:
706397913113
SKU:
24312
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The 1911 EMP is nestled between the full size 1911 and the 911. The Enhanced Micro Pistol (EMP) translates the benefits of the full-size 1911 into a smaller platform perfectly suited for today’s most popular defense caliber. Easy carrying and smooth shooting, the EMP is built with a forged frame and slide to last a lifetime. It features a shortened frame and action compared to its full-size counterpart. The reduced grip radius produces a remarkably comfortable shooting experience and makes the pistol a concealable and confident side arm.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3″ |
| Capacity: | 9+1 |
| Grips: | Crossed Cannon Cocobolo |
| Sight Configuration: | 3-Dot Combat Tritium |
| Weight: | 27.00 oz |
| Frame Finish: | Black Hardcoat Anodized |
| Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Barrel Type: | Stainless Steel Match Grade |
| Slide Description: | Stainless Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
