
Springfield Armory PI9134LCA 1911 Loaded Target *CA Compliant 9mm Luger 5″ 9+1 S
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The 1911 Loaded pistol offers a reasonably priced, full-featured 1911 that’s ready to perform right out of the box. The ergonomic beavertail grip safety, lightweight delta hammer and extended trigger enhance handling and performance in any situation. The forged frame and slide, the heart and soul of Springfield Armory 1911 pistols, sets this gun apart from competitors cast models on the market by surpassing them in both strength and durability. With extended ambidextrous safeties, beavertail grip safeties, tritium sights and much more, a Loaded 1911 offers you a lot of bang for the buck. The California-compliant 1911 Loaded Target pistol is the high-end race gun that will defend your home, win a match or keep you safe while traveling. A titanium firing pin, extended beavertail and match grade trigger offer a shooter-friendly personality and industry-defining accuracy. Aggressive charging grooves fore and aft along with a lowered and flared ejection port mean the gun runs reliably and well. This is the competition handgun for serious Golden State shooters.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 9+1 |
| Safety: | Manual Thumb, Beavertail Grip |
| Grips: | Crossed Cannon Cocobolo |
| Sight Configuration: | Adjustable Target |
| Weight: | 41 oz |
| Frame Finish: | Stainless Steel |
| Frame Material: | Stainless Steel |
| Barrel Type: | Stainless Steel Bull Ramped |
| Slide Description: | Stainless Steel |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
