
Springfield Armory PI9129L 1911 Range Officer Target 9mm Luger 5″ 9+1 Black Park
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Home on the range or Standing shoulder to shoulder with some of our most legendary pistols, the Range Officer line began as a popular competition platform and won over 1911 enthusiasts across the country. At the center, a solid and rugged forged frame and slide give each pistol its life-long durability and strength while classic styling complements modern performance upgrades. The 1911 Range Officer Target pistol offers serious custom shop features and performance. The forged carbon steel frame and slide are the same components used on the top-tier TRP guns, while the extended lightweight trigger, flat checkered mainspring housing, and extended beavertail grip safety are all optimized for competition. The gun is finished in an attractive dull Parkerizing and comes with a pair of 7-round magazines.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 9+1 |
| Safety: | Manual Thumb, Beavertail Grip |
| Grips: | Crossed Cannon Cocobolo |
| Sight Configuration: | Dovetail Front, Adjustable Target Rear |
| Weight: | 41 oz |
| Frame Finish: | Black Parkerized |
| Frame Material: | Carbon Steel |
| Barrel Type: | Stainless Steel Match Grade |
| Slide Description: | Black Parkerized Carbon Steel |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
