
Springfield Armory PI9122L 1911 Range Officer Target 9mm Luger 5″ 9+1 Stainless
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Home on the range or Standing shoulder to shoulder with some of our most legendary pistols, the Range Officer line began as a popular competition platform and won over 1911 enthusiasts across the country. At the center, a solid and rugged forged frame and slide give each pistol its life-long durability and strength while classic styling complements modern performance upgrades. This 1911 Range Officer Target pistol features a forged stainless steel slide and frame with polished flats for an attractive look. The grip safety includes a memory bump and extended beavertail, while the skeletonized hammer and extended aluminum match trigger offer precision accuracy. Two 9-round magazines keep the gun fed, and a G.I.-style recoil system is field tested and fully proven.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 9+1 |
| Safety: | Manual Thumb, Beavertail Grip |
| Grips: | Crossed Cannon Cocobolo |
| Sight Configuration: | Dovetail Front, Adjustable Target Rear |
| Weight: | 41 oz |
| Frame Finish: | Stainless Steel |
| Frame Material: | Stainless Steel |
| Barrel Type: | Stainless Steel Match Grade |
| Slide Description: | Stainless Steel |
| Sight Style: | Fiber Optic |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
