
Smith & Wesson 178053 1911 Performance Center Pro *MA Compliant 9mm Luger 3″ 8+1
UPC:
022188869026
SKU:
45333
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Performance Center SW1911 Pro are offered with a variety of enhancements yet still remain true to “stock.” Bringing competition specs and features to factory models, the Pro Series offer that ready-to-go package while still maintaining production line integrity. features an oversized external extractor, 3-hole curved trigger, round butt frame and ambidextrous thumb safety.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3″ |
| Capacity: | 8+1 |
| Safety: | Ambidextrous Thumb, Grip |
| Grips: | Stippled Black Synthetic |
| Sight Configuration: | 3 Dot White |
| Weight: | 26.00 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Barrel Type: | Stainless Steel |
| Slide Description: | Black Stainless Steel |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
