
Smith & Wesson 11767 M&P M2.0 9mm Luger 4.25″ 17+1 Flat Dark Earth Flat Dark Ear
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Smith & Wesson M&P pistols have a reinforced polymer chassis, superior ergonomics, and proven safety features. In designing the M&P, S&W considered the needs of military and law enforcement from every conceivable angle, so the M&P is the standard in reliability. M&P’s patented take-down lever and sear deactivation systems allow for disassembly without pulling the trigger. The M&P M2.0 models feature aggressive grip texture for enhanced control, M&P M2.0 crisp trigger with lighter trigger pull, and a tactile and audible trigger reset. The stainless steel barrel and slide have an Armornite corrosion-resistant finish. This model has a flat dark earth frame and slide finish, thumb safety, and Truglo TFX sights. It includes one 17-round magazine.
| Type: | Pistol |
| Action: | Striker Fire |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.25″ |
| Capacity: | 17+1 |
| Safety: | No Manual |
| Grips: | Flat Dark Earth Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | Truglo TFX |
| Weight: | 24.80 oz |
| Frame Finish: | Flat Dark Earth |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Stainless Steel |
| Slide Description: | Flat Dark Earth Armornite Stainless Steel |
| Sight Style: | Fiber Optic |
| Barrel Length Range: | 4″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
