
Sig Sauer E26R9LEGION P226 Full Size Legion SA/DA 9mm Luger 4.40″ 15+1 Legion Gr
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Sig Sauer pistols are engineered to perform anywhere, at any time, and under any circumstance. They boast unique, advanced features that stand out among the rest. The P226 is the pistol that set the standard by which all other combat handguns are measured. It is used by the U.S. Navy SEALs, federal agents, and numerous law enforcement agencies across the country. The Full Size Legion model is finished in a proprietary Legion Gray PVD coating, custom G10 grips with a Legion medallion, Sig Sauer Electro-Optics X-RAY high visibility day/night sights, and comes with three magazines. It features a reduced, contoured Elite beavertail for higher grip with reduced profile; aggressive front strap checkering; an X-Five undercut with checkering under the trigger guard; front cocking serrations; and low profile decocking and slide catch levers. This single/double action has an enhanced polished action with the SRT, augmented with a Grayguns-designed P-SAIT trigger, and includes three, 15-round magazines.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.40″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Safety: | Manual |
| Grips: | Black G10 |
| Sight Configuration: | X-Ray3 |
| Weight: | 34 oz |
| Frame Finish: | Legion Gray Cerakote Elite |
| Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Barrel Type: | Carbon Steel |
| Slide Description: | Legion Gray Cerakote Stainless Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
