
Sig Sauer 226R9BSS P226 SA/DA 9mm Luger 4.40″ 10+1 Black Hardcoat Anodized Blac
UPC:
798681264841
SKU:
30565
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Sig’s Pistols are engineered to perform anywhere, at any time, and under any circumstance. They boast unique, advanced features that stand out among the rest. The P226 is the pistol that set the standard by which all other combat handguns are measured. It is used by the U.S. Navy SEALs, federal agents, and numerous law enforcement agencies across the country. This Full Size model has an aluminum alloy frame with a hard coat anodized finish, stainless steel slide with a nitron finish, and accessory rail. This model has SigLite night sights and comes with two 10-round magazines.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.40″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | No Manual |
| Grips: | Black 1-Piece Ergo |
| Sight Configuration: | Night |
| Weight: | 34.4 oz |
| Frame Finish: | Black Hardcoat Anodized |
| Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Slide Description: | Black Nitron Stainless Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
