
Sig Sauer 1911R10TACOPS 1911 Full Size Tacops 10mm Auto 5″ 8+1 Black Nitron Blac
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 10mm Auto |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Sig Pistols are engineered to perform anywhere, at any time, and under any circumstance. They boast unique, advanced features that stand out among the rest. Sig’s 1911 pistols feature exceptional ergonomics, crisp SAO trigger, all-metal frame, rugged construction and protective coating. They have been engineered for today’s shooter with Sig’s reliability and modern refinements. The 1911 Full Size Tacops model is machined to exacting tolerances and hand-fitted to insure reliability and performance. It features a SAO trigger, low profile night sights, integral accessory rail, ambidextrous safety, Magwell, and Ergo XT grips. This model has a stainless steel frame and slide with a nitron finish, 5″ barrel, SigLite night sights, and comes with four 8-round magazines.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 10mm Auto |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 8+1 |
| Safety: | Ambidextrous |
| Grips: | Black Ergo XT Polymer |
| Sight Configuration: | Siglite Front, Contrast Rear |
| Weight: | 41.6 oz |
| Frame Finish: | Black Nitron |
| Frame Material: | Stainless Steel |
| Slide Description: | Black Nitron Stainless Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
