
Ruger 8638 American Pistol Duty 9mm Luger 4.20″ 10+1 Black Black Nitride Stainle
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Ruger American Pistol has a recoil-reducing barrel cam, low-mass slide, low center of gravity and low bore axis. The pre-tensioned striker system features a powerful striker spring for positive ignition without a heavier trigger pull. Its non-slip surfaces include functional slide serrations and grip/frame texturing for enhanced control. The American Pistol features a modular wraparound grip for adjusting palm swell and trigger reach to fit a wide range of hand sizes. Ergonomic grip modules lock in solidly and do not loosen. It has an ambidextrous slide stop and magazine release, Novak LoMount carry three-dot sights, MIL-STD-1913 Picatinny rail.Safety features include internal, automatic sear block system, ambidextrous manual safety and integrated trigger safety. Includes two nickel-Teflon plated steel magazines; small, medium and large grip modules.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.20″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Manual |
| Grips: | Black Wraparound Ergonomic |
| Sight Configuration: | Novak LoMount 3-Dot |
| Weight: | 30.5 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Slide Description: | Black Nitride Stainless Steel |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
