
Ruger 6722 SR1911 Commander 9mm Luger 4.25″ 9+1 Tungsten Gray Cerakote Stainless
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The SR1911 features a classic, original 1911 fire control. Positive barrel lock-up allows for superior accuracy out of the box. It is traditional design with replaceable grip panels and checkered backstrap, lightweight aluminum, skeletonized trigger that provides a very crisp, no creep, light trigger pull with a quick, positive reset. A skeletonized hammer and titanium firing pin for faster lock time. The SR1911 also has several safety features including an oversized beavertail grip, extended thumb and slide stop lever for improved, positive manipulation. Its integral plunger tube for slide stop and thumb safety is not staked and will never come loose. Other features include an oversized ejection port and extended magazine release, inspection port that allows for visual confirmation, flat mainspring housing and rear slide serrations for a positive grip. This Commander model features a stainless steel slide, tungsten cerakote frame & grip, and drift adjustable Novak 3-dot sights.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.25″ |
| Capacity: | 9+1 |
| Safety: | Manual Thumb, Beavertail Grip |
| Grips: | Black Rubber |
| Sight Configuration: | 3 Dot |
| Weight: | 29.3 oz |
| Frame Finish: | Tungsten Gray Cerakote |
| Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Barrel Type: | Stainless Steel |
| Slide Description: | Stainless Steel |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
