
Rock Island 51994 Tac Ultra MS 10mm Auto 4.25″ 8+1 Black Parkerized Black Parker
UPC:
4806015519942
SKU:
35219-4806015519942
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 10mm Auto |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The TAC Ultra MS has a full tactical rail and a 4.25″ button rifled barrel supported by a full length guide rod and full dust cover. It includes a low profile adjustable rear sight and high visibility fiber optic front sight and is also fitted with a skeletonized hammer and trigger with adjustable over travel stop. The TAC Ultra is finished with a tough parkerzied matte coating and adds battle ready G10 tactical grips.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 10mm Auto |
| Barrel Length: | 4.25″ |
| Capacity: | 8+1 |
| Grips: | Gray G10 |
| Sight Configuration: | Dovetail Front, Adj Rear |
| Weight: | 37.7 oz |
| Frame Finish: | Black Parkerized |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Button Rifled |
| Slide Description: | Black Parkerized Steel |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
