
Rock Island 51991 Rock Ultra FS Single 10mm 5″ 8+1 Gray G10 Grip Black Parkerize
SKU:
35201-duplicate
$200.00
Product Attributes
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Rock Ultra FS has a 5″ button rifled barrel supported by a full length guide rod. The smooth angled, snag-free style allows for quick draw in fast need situations. Includes a low profile adjustable rear sight and high visibility fiber optic front sight. Also includes skeletonized hammer and trigger with adjustable over travel stop and ambidextrous safety, which comes standard in the Rock series. The Rock Ultra is finished with a tough parkerzied matte coating and adds battle ready G10 tactical grips.
| Type: | Pistol |
| Action: | Single |
| Caliber: | 10mm |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 8+1 |
| Safety: | Ambidextrous |
| Grips: | Gray G10 |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front, Adjustable Rear |
| Weight: | 40 oz |
| Frame Finish: | Black Parkerized |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Button Rifled |
| Slide Description: | Black Parkerized |
| Sight Style: | Fiber Optic |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
