
Rock Island 51632 Rock Standard FS Single 9mm Luger 5″ 10+1 Black G10 Grip Black
SKU:
35199-duplicate
$200.00
Product Attributes
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Rock Standard FS has a 5″ button rifled barrel supported by a full length guide rod. The smooth-angled, snag-free style allows for quick draw in fast need situations. Includes a low profile angled rear sight along with skeletonized hammer and trigger with adjustable over travel stop and ambidextrous safety. It’s finished with a tough parkerized matte coating and comes with checkered rubber grips.
| Type: | Pistol |
| Action: | Single |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Ambidextrous |
| Grips: | Black G10 |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Weight: | 40 oz |
| Frame Finish: | Black Parkerized |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Button Rifled |
| Slide Description: | Black Parkerized |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
