
Kriss USA WWSXXE018 Sphinx SDP Compact 9mm Luger 4.30″ 15+1 Black Black PVD Stee
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Every component found in the SPHINX begins life as a solid piece of billet material for strength and durability. Using precision instruments and machines, each part is milled out to exact measurements and hand fitted to ensure proper fitment in each firearm. Chamber each round smoothly with high polished feed ramps, a SPHINX factory standard for the most discerned shooters. Keep everything in place with full length guide rails, while tighter tolerances dramatically reduce play between the slide and frame for more consistent and precise results down range. The smooth take up and clean break of the competition inspired trigger gives you accurate and precise control of each shot. With multiple square locking faces, the SPHINX SDP chamber provides a solid stable locking position of the barrel in the slide. Each flat surface on the chamber supports and hold the barrel in place for the most consistent and accurate shots. The Compact Alpha model features interchageable grip, PVD coated steel slide with front serrations, high cut beavertail and a hard anodized aluminum upper frame. This model features a threaded barrel.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.30″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Safety: | Ambidextrous Decocker |
| Grips: | Black Polymer with Rubber Overmold |
| Sight Configuration: | Iron |
| Weight: | 28.2 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer/Anodized Aluminum |
| Barrel Type: | Threaded |
| Slide Description: | Black PVD Steel |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
