
Kriss USA WSDCME084 Sphinx SDP Compact 9mm Luger 3.70″ 10+1 Black Hardcoat Anodi
SKU:
5104-duplicate
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Sphinx compact pistol is a duty-sized pistol for the most discerning shooters. This firearm features a full aluminum lower frame, which gives it unparalleled balance, and can adapt to virtually any role. Chambered in 9mm, this 7.4 inch 29.06 oz pistol is a great choice for concealed carry.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.70″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Grips: | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | Blade Front, Dovetail Rear |
| Weight: | 29 oz |
| Frame Finish: | Black Hardcoat Anodized |
| Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Slide Description: | Black Steel |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
