
Kriss USA WSDCME042 Sphinx SDP Compact Alpha 9mm Luger 3.75″ 10+1 Black Black PV
UPC:
810237020012
SKU:
1384
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Sphinx SDP Subcompact is the smallest and lightest of the SDP line up of pistols. The Subcompact is the perfect choice for concealed carry, or professional duty use, with an overall weight just under 25 ounces and an overall height and width at 4.9″ and 1.2″ respectively. Though the SDP Subcompact is small in stature, it does not sacrifice in quality or performance.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.75″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Ambidextrous Decocker |
| Grips: | Black Polymer with Rubber Overmold |
| Sight Configuration: | Iron |
| Weight: | 29 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer/Anodized Aluminum |
| Slide Description: | Black PVD Steel |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
