
Kahr Arms M9098 MK Elite 9mm Luger 3″ 6+1,7+1 Polished Stainless Steel Textured
UPC:
602686067218
SKU:
16142
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The polished stainless steel finish and laser etching on the frame are available on all Kahr Elite 2003 pistols: the K9, MK9, K40 and the MK40. The lustrous finish complements the innovative designs and solid construction. The magazine well is beveled for easier magazine reloading. The feed ramp on the barrel is polished to a high luster to insure reliable feeding with all types of ammo. Laser engraving on the frame provides the finishing touch to the polished stainless steel – for an appearance as impressive as its capabilities.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3″ |
| Capacity: | 6+1 |
| Safety: | Manual |
| Grips: | Textured Wraparound Black Nylon |
| Sight Configuration: | Drift Adjustable Combat |
| Weight: | 24 oz |
| Frame Finish: | Polished Stainless Steel |
| Frame Material: | Stainless Steel |
| Barrel Type: | Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Polished Stainless Steel |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
