
Kahr Arms M9093N MK *CA Compliant 9mm Luger 3″ 6+1,7+1 Matte Stainless Steel Tex
UPC:
602686067096
SKU:
27411
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Kahr has been able to wrap the punch of a 9mm pistol into a package barely larger than a .32 but with a significantly greater ability to protect its owner. You wouldn’t think that such a small gun could have that kind of power, but a scant 5.3″ long by 4″ high, and less than 1″ in width, the Kahr MK series of guns challenges those traditional views.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3″ |
| Capacity: | 6+1 |
| Safety: | Manual |
| Grips: | Textured Wraparound Black Nylon |
| Sight Configuration: | Adjustable Tritium Night |
| Weight: | 24.00 oz |
| Frame Finish: | Matte Stainless Steel |
| Frame Material: | Stainless Steel |
| Barrel Type: | Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Matte Stainless Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
