
Kahr Arms KP9094N P *CA Compliant 9mm Luger 3.50″ 7+1 Black Black Stainless Stee
UPC:
602686048293
SKU:
38559
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The P9 series offers high quality and total reliability in a compact thin package. It features a polygonal rifled match grade barrel, smooth DAO trigger, and stainless slide. This model has a 3.5″ barrel, black polymer frame, matte blackened stainless steel slide, and tritium night sights.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.50″ |
| Capacity: | 7+1 |
| Safety: | No Manual |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Adjustable Tritium Night |
| Weight: | 16.9 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black Stainless Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
