
Kahr Arms CT9093N CT 9mm Luger 4″ 8+1 Black Matte Stainless Steel Slide Texture
UPC:
602686087391
SKU:
1729
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The CT models have a 4 inch barrel, overall length of 6.5 inch, height of 5.13 inch and a slide width of .90 ~ .94 inch. They weigh approx. 22 ~ 23 ounces with the magazine, making it very slim, lightweight and perfect for concealed carry or home defense.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4″ |
| Capacity: | 8+1 |
| Grips: | Textured Black Polymer |
| Sight Configuration: | Night Front Sight, Drift Adjustable Rear |
| Weight: | 18.5 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Slide Description: | Matte Stainless Steel |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
