
Kahr Arms CM9093N CM 9mm Luger 3.10″ 6+1 Black Matte Stainless Steel Slide Text
UPC:
602686067393
SKU:
1727
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The CM models slide is only .90 ~ .94 inch wide and machined from solid 416 stainless slide with a matte finish, 3 inch barrels and offered in three calibers, each gun is shipped with one stainless steel magazine with a flush baseplate. Magazines are USA made, plasma welded, tumbled to remove burrs and feature Wolff Gunsprings. The magazine catch in the polymer frame is all metal and will not wear out on the stainless steel magazine after extended use. Kahr offers the CM models at a great value price but did not compromise on the features, accuracy or reliability found in all Kahr pistols.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.10″ |
| Capacity: | 6+1 |
| Grips: | Textured Black Polymer |
| Sight Configuration: | Pinned Polymer Front, Drift Adjustable Rear |
| Weight: | 15.9 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Slide Description: | Matte Stainless Steel |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 9.00 oz to 15.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
