
IWI US PMM9FT MASDA Striker-Fire Double 9mm Luger 4.7″ TB 17+1 Flat Dark Earth P
UPC:
818004020333
SKU:
50230
$200.00
Product Attributes
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
IWI’s MASDA striker fire pistol features a polymer frame and grip, cold hammer forged chrome moly vanadium barrel with polygonal rifling. It slide has 3-dot sights. The MASDA comes with two steel magazines with polymer base plates. This model has a FDE frame and grip finish and a 4.7″ threaded barrel with 1/2×28 threads.
| Type: | Pistol |
| Action: | Double |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.7″ |
| Capacity: | 17+1 |
| Grips: | Flat Dark Earth Polymer Grip/Frame |
| Sight Configuration: | 3-Dot |
| Weight: | 32.5 oz |
| Frame Finish: | Flat Dark Earth |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
