
IWI US M9ORP17 MASADA Optic Ready 9mm Luger 4.10″ 17+1 Black Black Steel Slide T
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
IWI MASADA 9mm polymer framed striker-fired pistol features a low profile barrel for reduced perceived recoil. Fully ambidextrous controls and enhanced ergonomics which provide a natural and instinctive pointing grip angle, three interchangeable wrap around back-straps coupled with the deep beavertail enabling the MASADA pistol to fit a wide variety of hand sizes, 3 Interchangeable wrap around back-straps.The MASADA trigger has a 6 lb trigger pull. with a clean and crisp break and a positive reset. Featuring a built-in trigger safety, the pistol will not fire unless the trigger is pulled. Large trigger guard for use with or without gloves, enhanced grip texture which enables faster follow-up shots in all conditions, fully ambidextrous operating controls: slide stop lever, magazine release.
| Type: | Pistol |
| Action: | Striker Fire |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.10″ |
| Capacity: | 17+1 |
| Safety: | Trigger |
| Grips: | Textured Black Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot |
| Weight: | 22.8 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
