
IWI US J941FS9 Jericho 941 Mid-Size 9mm Luger 3.80″ 16+1 Black Black Steel Slide
UPC:
856304004967
SKU:
4650
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Jericho features a frame mounted safety enabling cocked locked carry , single action function, or hammer down double action function. Additional features include an integral Picatinny rail for mounting accessories, adjustable dovetailed sights, a firing pin block and a loaded chamber indicator. Barrels are cold hammer forged of the finest Mil-Spec CrMoV steel. Each Jericho 941 comes with two (2) standard capacity magazines.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.80″ |
| Capacity: | 16+1 |
| Safety: | Manual |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Dovetail |
| Weight: | 36 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer/Steel |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
