
IWI US J941F9 Jericho 941 Full Size 9mm Luger 4.40″ 16+1 Black Black Steel Slide
UPC:
856304004745
SKU:
2756
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Jericho features a frame mounted safety enabling “condition one” cocked and locked carry and single action function or hammer down double action function. Additional features include an integral Picatinny rail for mounting accessories, adjustable dovetailed sights, a firing pin block, and a loaded chamber indicator. Barrels are cold hammer forged of the finest Mil-Spec CrMoV steel.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.40″ |
| Capacity: | 16+1 |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Adjustable |
| Weight: | 28 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
