
HK M709031A5 USP9C Compact V1 9mm Luger 3.58″ 13+1 Black Black Polymer Grip
$200.00
Product Attributes
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The HK USP (Universal Self-loading Pistol) is an accurate and ultra-reliable handgun. It utilizes a fiber-reinforced polymer frame stiffened by stainless steel inserts at areas subject to stress and friction. The control lever, a combination safety and decocking lever, is frame mounted and quickly accessible, unlike the slide-mounted safeties. The modular design of the USP’s internal components allows the control lever function to be switched from the left to the right side of the pistol for left-handed shooters. The USP Compact is smaller and lighter than large frame USPs. The reduction in trigger reach and grip circumference increases concealability and enhances shooting ergonomics. It utilizes a narrow, full-hand grip frame with a choice of interchangeable extended or flush-fitting magazine floorplates. The USP Compact features a polygonal bore barrle, one-piece steel slide with contoured, extended release, bobbed hammer, universal mounting grooves, and ambidextrous magazine release lever. This V1 model has a black frame with blued slide, captive recoil spring assembly with polymer absorber bushing, 3-dot sights, and comes with two 13-round magazines.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.58″ |
| Capacity: | 13+1 |
| Safety: | Manual/Decocker |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | 3 Dot |
| Weight: | 27.2 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Blued Steel |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
