
HK 81000307 USP V1 9mm Luger 4.25″ 15+1 (2) Black Blued Steel Slide Black Polyme
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The HK USP (Universal Self-loading Pistol) is an accurate and ultra-reliable handgun. It utilizes a fiber-reinforced polymer frame stiffened by stainless steel inserts at areas subject to stress and friction. The control lever, a combination safety and decocking lever, is frame mounted and quickly accessible, unlike the slide-mounted safeties. The modular design of the USP’s internal components allows the control lever function to be switched from the left to the right side of the pistol for left-handed shooters. The USP features a polygonal bore barrle, one-piece steel slide extended release, universal mounting grooves, and ambidextrous magazine release lever. This V1 model has a black frame with blued slide, 3-dot sights, and comes with two 15-round magazines.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.25″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Safety: | Manual, Decocker |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot |
| Weight: | 27.2 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Blued Steel |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
