
Glock UG2650201 G26 Gen4 9mm Luger 3.42″ 10+1 Black Black Steel Slide Black Inte
UPC:
764503001024
SKU:
22814
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The “Baby Glock” G26 Gen4 fires the powerful 9mm cartridge with a 10+1 capacity. The 4th Generation of the Glock Safe Action Pistol brings revolutionary design changes. The modular backstrap design lets the user adapt the grip to hand size, and the frame surface exhibits the scientifically-designed Gen4 rough textured technology. This model features a dual-recoil spring assembly that substantially increases the life of the system, and the enlarged reversible magazine catch easily accommodates left- or right-handed operators.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.42″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Trigger, Firing Pin, Drop |
| Grips: | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Weight: | 26.1 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
