
Dan Wesson 01833 Vigil 9mm Luger 5″ 9+1 Black Aluminum Wood Grip
UPC:
806703018331
SKU:
52090
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Dan Wesson uses the best components and finishes the industry has to offer creating the best possible 1911. The 1911 Vigil is built around a forged aluminum frame with a stainless slide. The round-top slide wears a tritium sight on the front and a serrated tactical rear. The frontstrap is checkered 25 LPI, as is the rear that also features a rounded butt for comfortable carry. This model has a 5″ barrel chambered in 9mm, wood grip, black duty finish, and a 9-round capacity.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 9+1 |
| Safety: | Manual |
| Grips: | Wood |
| Sight Configuration: | Fixed Tritium Night |
| Weight: | 32.8 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Barrel Type: | Stainless Steel |
| Slide Description: | Black Duty Stainless Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
