
CZ-USA 91289 P-07 Suppressor Ready 9mm Luger 4.30″ 17+1 Black Black Steel Slide
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The CZ P-07 is the updated version of the CZ 75 P-07 Duty. It features a nitrated slide finish that wears longer and has increased corrosion resistance. The pistol as a whole has been dehorned, removing any sharp edges to make it more comfortable for all-day carry. This model also features small, medium, and large backstraps and an integrated 1913 Picatinny rail on the dust cover. The P-07 is adaptable to the shooter and their needs, from service pistol to bedside protector to the envy of the shooting range. The updated trigger shape is more comfortable for long days at the range, as well as its snag-free hammer and forward cocking serrations. Metal 3-dot sights and a beefed up magazine spring round out the bevy of updates, resulting in the ideal P-07.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.30″ |
| Capacity: | 17+1 |
| Safety: | Manual |
| Grips: | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | 3-Dot Tritium |
| Weight: | 28.7 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
