
CZ-USA 91270 P-09 Suppressor Ready 9mm Luger 5.10″ 21+1 Black Black Steel Slide
UPC:
806703912707
SKU:
24810
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The P-09 is a full-size polymer pistol, that features the versatile Omega trigger system. The Omega DA/SA trigger provides crisp single action trigger break, while providing the safety of a DA first-pull option. It is shipped with decockers installed but can easily be converted to a manual safety with the supplied parts and instructions. Also included are small, medium, and large backstraps that allow the user to customize the pistol’s grip to their hand while retaining the natural point of aim that CZ handguns are known for. With an integrated 1913 Picatinny rail, the P-09 is readily adaptable to low-light situations.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5.10″ |
| Capacity: | 21+1 |
| Safety: | Ambidextrous |
| Grips: | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | Night |
| Weight: | 32 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
