
CZ-USA 91253 CZ 75 SP-01 Tactical 9mm Luger 5.20″ 18+1 Urban Gray Urban Gray Ste
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The CZ 75 SP-01 is a full size handgun that features the improved manufacturing technology and ergonomics of the NATO-approved CZ 75 Compact P-01 model. Included is an integral 1913 accessory rail on the dust cover, rubber grip panels, and CZ’s corrosion resistant black polycoat finish. It utilizes an extended beavertail to protect shooter’s strong hand as well as allowing for a deeper and more secure grip. The grip geometry, checkering in key areas on the front and back straps, and redistribution of mass provided by the accessory rail noticeably decrease the perceived recoil and allows for more rapid target acquisition and transition. This pistol is also finished in Urban Grey and is suppressor-ready with a threaded barrel.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5.20″ |
| Capacity: | 18+1 |
| Safety: | Ambidextrous, Firing Pin |
| Grips: | Black Rubber |
| Sight Configuration: | 3-Dot Tritium |
| Weight: | 41.6 oz |
| Frame Finish: | Urban Gray |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged |
| Slide Description: | Urban Gray Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
