
CZ-USA 91229 P-01 Omega Convertible 9mm Luger 3.80″ 14+1 Black Black Steel Slide
UPC:
806703912295
SKU:
3284
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
CZ’s P-01 Omega Convertible allows users to swap from decocker to safety operation in the same manner as the popular P-07/P-09 pistols. It uses a simplified, robust trigger system as the previous Omega. The trigger parts use an interlocking design that allows for easy disassembly and reassembly without the need for tools. It was designed for LE and Military duty, but its compact size and the reduced weight due to its forged alloy frame made it ideal for discrete carry as well. The components of the P-01 are completely interchangeable, with no individual fitting required. Included is a 1913 accessory rail that easily accepts any of the industry-standard lights and lasers to assist low-light use.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.80″ |
| Capacity: | 14+1 |
| Safety: | Ambidextrous, Firing Pin |
| Grips: | Black Rubber |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Weight: | 27.2 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
