
CZ-USA 91102 CZ 75 B 9mm Luger 4.60″ 16+1 Black Black Steel Slide Black Polymer
UPC:
806703911021
SKU:
13655
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The CZ 75 is the flagship model of the CZ handgun line. The CZ-75B features the short recoil, tilt barrel with radial locking lugs. Characteristic features of all versions include: all steel construction, fixed sights, a double column magazine, and slide stays open after last cartridge has been fired. The ‘B’ designation is an indicator that the model is equipped with a firing pin block safety. The CZ 75 B SA (single action) is identical to the CZ 75 B in all aspects except that it has a single action trigger mechanism and a drop-free magazine.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.60″ |
| Capacity: | 16+1 |
| Safety: | Manual |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot Fixed |
| Weight: | 35.2 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
