
CZ-USA 01190 CZ 75 Compact *CA Compliant 9mm Luger 3.80″ 10+1 Black Black Steel
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
At 5″ tall with a barrel length of just under 4″, the Compact model shaves a little more than 3/4″ off the length and about 1/2″ off the height of the full-size CZ 75. Its reduced size allows it to readily disappear under regular clothing. The CZ 75 DA/SA action with a manual safety lever provides the user with two options for carry: hammer-back with the safety on for single action operation or manually decocked for a double action first shot with no need to remember to take off the safety before firing. There is a safety stop on the hammer as well as a firing pin block safety. Because the 75 Compact retains the steel frame of the original 75, only 2.4 oz of weight is lost, making it the softest-shooting compact in the CZ 75 line.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.80″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Manual |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Weight: | 32.5 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
