
CZ-USA 01136 CZ 75 B Omega Convertible 9mm Luger 4.60″ 10+1 Black Black Steel Sl
UPC:
806703011363
SKU:
3251
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
A further evolution of the 75 B , the Convertible version allows users to swap from decocker to safety operation in the same manner as the popular P-07/P-09 pistols. This pistol has a simplified, robust variation trigger system as the previous Omega. The trigger parts use an interlocking design that allows for easy disassembly and reassembly without the need for tools.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.60″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Ambidextrous, Firing Pin |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot Fixed |
| Weight: | 36.6 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
