
CZ-USA 01130 CZ 75 B *CA Compliant 9mm Luger 4.60″ 10+1 Black Black Steel Slide
UPC:
806703011301
SKU:
31181
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
This model is a decocker version of the basic CZ 75 B model. The decocking lever mounted on the left side allows the hammer to be easily lowered on a loaded chamber for a safe “hammer down” carry. CZ 75 B is used by more governments, militaries, police and security agencies than any other pistol in the world. It features all steel construction, a high capacity double column magazine, hammer forged barrel, and ergonomic grip and controls. It has a slide-in-frame design for better recoil control, and 3-dot sighting system. It has a smooth double action and crisp single action.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.60″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Decocker |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot Fixed |
| Weight: | 35.3 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
