
CZ 01288 P-07 Gray Single/Double 9mm 4.5″ 10+1 Stippled Grip
$200.00
Product Attributes
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
CZ’s Urban Grey Suppressor-Ready Series pistol features a threaded barrel, a high suppressor sights with tritium lamps and extended capacity magazines. The P-07 has interchangeable backstraps and a nitrated slide finish that wears longer and has increased corrosion resistance. Its safety and decocker are interchangeable with a few minutes and minimal tools. Included is small, medium and large backstraps and an integrated 1913 Picatinny rail on the dust cover and the P-07 is adaptable to the shooter and their needs. The trigger shape is more comfortable for long days at the range, as well as its snag-free hammer and forward cocking serrations. This pistol has metal 3-dot sights and a beefed up magazine spring round.
| Type: | Pistol |
| Action: | Single/Double |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.5″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Ambidextrous |
| Grips: | Gray Polymer Grip/Frame |
| Sight Configuration: | 3-Dot Tritium |
| Weight: | 27.2 oz |
| Frame Finish: | Gray |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged |
| Slide Description: | Gray |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
