
CZ 01253 P-01 Tactical Single/Double 9mm 5.2″ 10+1 Blk Rubber Grip Gray
UPC:
080670301253
SKU:
3255
$200.00
Product Attributes
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
This CZ Urban Grey Suppressor-Ready full size pistol features a threaded barrel, high suppressor sights with tritium lamp and extended capacity magazine. The tactical variant of the SP-01 utilizes an ambidextrous decocker. Included is an integral 1913 accessory rail on the dust cover, rubber grip panels,and CZ’s corrosion resistant black polycoat finish. It utilizes an extended beavertail to protect shooter’s strong hand as well as allowing for a deeper and more secure grip.
| Type: | Pistol |
| Action: | Single/Double |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5.2″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Ambidextrous/Firing Pin |
| Grips: | Black Rubber |
| Sight Configuration: | 3-Dot Tritium |
| Weight: | 42 oz |
| Frame Finish: | Gray |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged |
| Slide Description: | Gray |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
