
Colt Mfg O5872A1 1911 Gold Cup National Match 9mm Luger 5″ 9+1 Blued Carbon Stee
UPC:
098289111678
SKU:
45214
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Colt Gold Cup is known as the finest shooting semi-automatic in the world, and is the standard for competitive guns. The first Colt Gold Cup pistol was introduced in the late 1950’s to give competitive shooters a gun to take directly from the dealer’s showcase to the firing line. Colt Gold Cup pistols have been used to compete in local club matches through the National Matches at Camp Perry. It features an adjustable wide trigger, National Match barrel, adjustable target sights, and many other refinements as standard. Comes with 1 magazine.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 9+1 |
| Safety: | Manual, Grip |
| Grips: | Walnut with Integrated Gold Medallion |
| Sight Configuration: | Post Front, Adjustable Rear |
| Weight: | 37.00 oz |
| Frame Finish: | Blued |
| Frame Material: | Carbon Steel |
| Barrel Type: | Stainless Steel |
| Slide Description: | Blued Carbon Steel |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
