
Colt Mfg O4942XE 1911 Combat Commander 9mm Luger 4.25″ 9+1 Blued Blued Carbon St
UPC:
098289111357
SKU:
25081
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Colt Combat Commander affords enthusiasts the ability to concealed-carry a real 1911 platform pistol comfortably. With a shorter profile than a traditional full-size Government Model, the Combat Commander offers the Dual Spring Recoil System and custom Colt G10 grips, among other enhancements. It has an undercut trigger guard and upswept beavertail, allowing shooters a higher grip for enhanced comfort and accuracy. Comes with 1 magazine.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.25″ |
| Capacity: | 9+1 |
| Safety: | Manual, Grip, Firing Pin |
| Grips: | Checkered Black Cherry G10 |
| Sight Configuration: | Novak White Dot |
| Weight: | 33.00 oz |
| Frame Finish: | Blued |
| Frame Material: | Carbon Steel |
| Barrel Type: | Stainless Steel |
| Slide Description: | Blued Carbon Steel |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
