
Colt Mfg O2020RG 1911 Delta Elite 10mm Auto 5″ 8+1 Stainless Steel Black Polymer
UPC:
098289111388
SKU:
24999
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 10mm Auto |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Colt’s Delta Elite 1911 is a longtime favorite amongst combat pistol shooters. It features an upswept beavertail grip safety, Novak white dot sights and wide slide serration.Comes with 1 magazine.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 10mm Auto |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 8+1 |
| Safety: | Manual, Grip, Firing Pin |
| Grips: | Black Polymer with Integrated Delta Medallion |
| Sight Configuration: | Novak White Dot |
| Weight: | 38.00 oz |
| Frame Finish: | Stainless Steel |
| Frame Material: | Stainless Steel |
| Barrel Type: | Stainless Steel |
| Slide Description: | Stainless Steel |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
