
Colt Mfg O1072CCSBT 1911 Competition 9mm Luger 5″ 9+1 Blue Stainless Steel Slide
UPC:
098289111654
SKU:
45213
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Colt’s 1911 Competition pistol features custom G10 blue grips with a scallop texture and the Colt logo, dual recoil spring system, and National Match barrel. It has Novak sights for precision shooting with a fiber optic front with adjustable rear sight. It comes with a magazine and spare sight fibers.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 9+1 |
| Safety: | Manual, Grip |
| Grips: | Scalloped Blue G10 with Integrated Colt Logo |
| Sight Configuration: | Novak Fiber Optic Front, Adjustable Rear |
| Weight: | 36.00 oz |
| Frame Finish: | Blue |
| Frame Material: | Stainless Steel |
| Barrel Type: | Stainless Steel Match Grade |
| Slide Description: | Stainless Steel |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
