
Beretta USA JXS9F21 Px4 Storm Sub-Compact 9mm Luger 3″ 13+1 Black Bruniton Steel
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Beretta Px4 Storm Sub-Compact pistol delivers concealed carry handling with large frame firepower. The Px4 series is built around a modular concept so these pistols can be adapted to different needs. The Px4 Storm Sub-Compact uses a locked breech and tilt barrel system, providing a more compact and lighter weight system. The stainless steel barrel requires less maintenance and is corrosion resistant. An ambidextrous manual safety lever, reversible magazine release button, and interchangeable back straps make shooting the Px4 Sub-Compact easy for all shooters. The light frame employs a durable fiberglass-reinforced polymer with a Mil-Std 1913 Picatinny rail for an array of aftermarket accessories. The Bruniton non-reflective black coating is offer superior resistance against corrosion and wear.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3″ |
| Capacity: | 13+1 |
| Safety: | Ambidextrous, Firing Pin |
| Grips: | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | 3-Dot White |
| Weight: | 26.1 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Stainless Steel Match Grade |
| Slide Description: | Black Bruniton Steel |
| Case Type: | Hard |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
