
Beretta USA JXF9F21 Px4 Storm Full Size 9mm Luger 4″ 17+1 Black Bruniton Steel S
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Beretta’s Px4 Storm features an exclusive Beretta-designed locked breech with a rotating barrel system which reduces felt recoil and muzzle rise. The chrome-lined barrel provides extreme corrosion resistance and also features a deeply-recessed combat muzzle crown to protect the rifling. The light yet durable frame employs modern thermoplastic technology through the use of technopolymer-reinforced fiberglass and features an integral Picatinny MIL-STD rail. The Px4 Storm has an ambidextrous safety/decocking lever and a reversible magazine release, and it may be configured with a small, medium, or large backstrap for individual fit (3 backstraps included). The modular structure, ergonomics, and interchangeability of parts make the Px4 Storm the ideal firearm for law enforcement use and personal defense. This 9mm model comes with a 17-round magazine.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4″ |
| Capacity: | 17+1 |
| Safety: | Ambidextrous, Firing Pin |
| Grips: | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | 3-Dot White |
| Weight: | 27.7 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Chrome-Lined |
| Slide Description: | Black Bruniton Steel |
| Case Type: | Hard |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
