
Beretta USA JXF9F20CA Px4 Storm Full Size *CA Compliant 9mm Luger 4″ 10+1 Black
UPC:
082442885674
SKU:
41943
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Beretta’s Px4 Storm features an exclusive Beretta-designed locked breech with a rotating barrel system that reduces felt recoil and muzzle rise. The chrome-lined barrel provides extreme corrosion resistance and ease of cleaning, and it also features a deeply-recessed combat muzzle crown to protect the rifling. It also features an integral Picatinny MIL-STD rail, a reversible magazine release, and includes 3 backstraps. This model has an ambidextrous safety/decocker and is CA Compliant.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Ambidextrous Safety, Decocker |
| Grips: | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | 3-Dot |
| Weight: | 27.7 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Chrome-Lined |
| Slide Description: | Black Bruniton Steel |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
