
Beretta USA JS92F500 92FS Inox 9mm Luger 4.90″ 15+1 Satin Stainless Steel Stippl
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The 92 series of semi-automatic pistols operates on a short recoil, delayed blowback system with a safe and time-proven double/single action. Chrome-lined barrels provide extreme corrosion resistance and a deeply recessed combat muzzle crown to protect the rifling. The open slide design virtually eliminates jamming and stove piping and allows the chamber to be loaded one cartridge at a time. The attached disassembly latch simplifies field stripping. The user may retract the slide single-handedly by pushing the rear sight against the edge of a table, door, etc. The external hammer design provides the energy to the firing pin, virtually eliminating the possibility of misfires due to light primer, and provides immediate indication of cocked/uncocked status. Each pistol features a lightweight, forged frame made from extremely strong aircraft-quality aluminum alloy. These Inox models have a stainless steel slide and barrel with an exceptionally corrosion-resistant and durable gray-anodized frame to match the color and finish of the stainless components. The other metal parts (trigger, hammer, safety, magazine, etc.) are black finished.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.90″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Safety: | Ambidextrous Safety, Decocker |
| Grips: | Stippled Textured Black Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot |
| Weight: | 33.3 oz |
| Frame Finish: | Satin Stainless Steel |
| Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Barrel Type: | Chrome-Lined |
| Slide Description: | Satin Stainless Steel |
| Case Type: | Hard |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
